Nedávné filmy o náboženství

Filmy jakožto výrazná součást kultury reflektují lidskou společnost. Řada z nich se proto zabývá i náboženstvím. Které zajímavé filmy z nedávné doby tuto problematiku zpracovávají?

Mlčení (2016)

Tříhodinový historický film není šálek čaje pro každého. Režisér Martin Scorsese ale opakovaně dokázal, že točit umí. V tomto snímku se dva jezuité během sedmnáctého století vydávají do Japonska, aby nalezli svého bývalého učitele, který se údajně zřekl víry. Soustředěné herecké výkony a intenzivní atmosféra jsou hlavními klady filmu.

Skrýš (2010)

V úplně odlišném duchu se nese hororový snímek Skrýš, v němž psychiatrička pracuje s podivným pacientem a postupně zjišťuje, že síla víry má vskutku schopnost měnit lidské životy… nebo je brát. Film úspěšně zanáší náboženskou tematiku do hororového žánru a nabídne nejeden děsivý moment. Navíc stojí za zhlédnutí díky ústřední dvojici, kterou jsou Julianne Moore a Jonathan Rhys Meyers.

Ve jménu Krista (2016)

Život Ježíše Krista je oblíbeným námětem náboženských historických snímků. V tomto filmu se ale na celý příběh podíváme z jiného úhlu pohledu. Hlavním hrdinou tentokrát není Ježíš Kristus samotný, ale římský vojevůdce, který je pověřen vyšetřit zvěsti o Ježíšově zmrtvýchvstání. Film představuje zajímavý konflikt mezi vírou a skepsí, který ještě prohlubují vydařené herecké výkony hlavních herců, Josepha Fiennese a Toma Feltona v roli jeho pomocníka.

Máří Magdaléna (2018)

Obdobně Máří Magdaléna nabízí trochu jiný náhled na Ježíšův příběh. Staví do centra Máří Magdalénu ve výborném podání herečky Rooney Mary, která se přidává k Ježíšovi poté, co ji zaujmou jeho přesvědčení. Perspektiva ženské hrdinky je u filmů s náboženskou tematikou pořád poměrně vzácná, a už díky tomu tento film stojí za pozornost.

Let There Be Light (2017)

Na závěr tu máme v ČR méně známý snímek, o nějž se režisérsky i scenáristicky postaral Kevin Sorbo. Příběh muže, který postupně nalézá lásku k Bohu, spousta diváků odsoudila jako propagandu, ale opět jde o zajímavý alternativní náhled na tuto složitou problematiku. Nejlepší je se tak na film podívat a udělat si vlastní názor – což ostatně platí o všech snímcích zmíněných v tomto článku.