Věřili, že obřízka zlepšuje erekci

Mužská obřízka, tedy odstranění větší části nebo celé předkožky je velmi starý zákrok. Původně byli obřezávaní mrtví nepřátelé a předkožky sbírány jako válečné trofeje. Později v oblasti Jihozápadní Asie byla obřízka prováděna v dětství chlapcům z náboženských důvodů (nejznámější komunitou jsou Židé a Muslimové, ale obřezání hojně provádí i domorodé kmeny severovýchodní Afriky). U Židů šlo o tzv. smlouvu s Bohem. Takže původ obřízky je zejména náboženský.

Kolem vlivu obřízky koluje spoustu mýtů a dohadů. Většina obřezaných postupuje zákrok v útlém věku a není tedy schopna porovnat vliv bez obřezání. Nicméně můžeme vysledovat několik vlivů:

  1. Podpora erekce – několik málo provedených výzkumů zaměřených na vliv erekce a obřízky. Ukazuje se, že obřezaní vyloženě nemá přímý vliv na podporu erekce. Tzn. že mužům nebude více tvrdnout penis, když si nechají odstranit předkožku. Nicméně je prokázána větší citlivost penisu na dráždění a stimulaci. Takže se lépe a tvrději postaví. Obřezání tak nepřímo působí na lepší erekci.
  2. Předčasné vyvrcholení – dalo by se tvrdit, že holý penis je citlivější. I když se lépe postaví a dostaví se tvrdá erekce, tak kvůli zvýšené citlivosti by mohla přijít předčasná ejakulace (výstřik spermatu). Toto však nikdy nebylo potvrzeno, takže obřezáním neztratíte na výdrži. Žalud je totiž zvyklý na kontakt s okolím (spodní prádlo, voda) a není tak citlivý při doteku na vaginální dno.
  3. Lepší hygiena – byla potvrzena jednoznačně. Za předkožkou je vlhko a zdržuje se tam více mykóz, bakterií a viroých zánětů, než když máte žalud obnažený. Bylo zjištěno, že výskyt různých zánětů penisů mají častěji neobřezaní muži. Taktéž pravděpodobnost nakažení partnerky zánětem či v horším případě pohlavní nemocí je vyšší u neobřezaných. To může být také jeden z důvodu proč se v horkých oblastech obřezávalo (byť údajně z nábožených důvodů, prapůvod je pravděpodobně hygiena).

Z uvedeného vyplývá, že není třeba se obřízky obávat. V českých zemích ji postupují obvykle muži s nějakých zdravotním problémem. V západní Evropě a v Americe je obřízka populární a hojně rozšířená (uvádí se, že v US je po zákroku až 80% mužské populace).