Nejenom v zahraničí najdete pozoruhodné náboženské památky. Řada se jich nachází rovněž v České republice. K jedné z nejznámějších pak patří katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha, o níž se většinou zkráceně hovoří právě jako o katedrále svatého Víta. Tato památka dominuje Praze a společně s Pražským hradem, orlojem a Karlovým mostem jde o místo, které navštěvuje největší množství turistů.
Katedrála se nepřekvapivě těší bohaté historii. Její kořeny sahají až do desátého století a k samotnému knížeti Václavovi. Největšího rozmachu se však dočkala ve čtrnáctém století a nyní se díky tomu řadí k výjimečným památkám gotického období. Katedrála se navíc může pochlubit tím, že zahrnuje třetí nejvyšší kostelní věž v České republice, kterou je jižní věž o výšce 96 metrů.
V katedrále jsou uloženy ostatky celé řady českých králů a císařů, díky čemuž je její propojení s historií ještě užší. V rámci českého národa jde tak o ekvivalent například britského Westminsterského opatství, které pro změnu představuje místo odpočinku mnoha význačných britských osobností. V katedrále svatého Víta tak naleznete například hrobky obou Přemyslů Otakarů, Karla IV. a jeho dvou manželek, Jiřího z Poděbrad či císaře Rudolfa II.
Katedrála návštěvníky zaujme nejenom svými rozměry, ale především překrásnou výzdobou interiérů. Její centrum představuje kaple sv. Václava, kde najdete obklad stěn z drahých kamenů a nástěnné malby pocházející ze 14. století.
Nepřekvapivě se také ke katedrále váže řada pověstí a zajímavostí. Věděli jste například, že na dostavbě katedrály pracoval jako kameník Antonín Zápotocký, který se později stal prezidentem tehdejšího Československa? Samozřejmě nesmí chybět ani zvěsti o tom, že v katedrále straší, tak si dejte pro jistotu pozor, až se do ní vypravíte, aby vás náhodou nějaký přízrak nevylekal.