Chrámový komplex v Karnaku

Když dojde na náboženské památky, na své si přijdou nejenom vyznavači všech možných náboženství, ale rovněž i historikové nebo jednoduše lidé, kteří chtějí navštívit fascinující místa přímo dýchající dějinami. Chrámový komplex v Karnaku je jedním z takovýchto míst.

Komplex se nachází v severní části Luxoru na středním toku Nilu. Těší se dlouhodobé historii. Byl založen již okolo roku 1950 před naším letopočtem faraonem Senusretem I. Své současné podoby se nicméně dočkal až daleko později – byl postupně rozšiřován a přestavován po více než tisíciletí. Komplex tvoří tři vzájemně stavebně propojené chrámy zasvěcené třem různým bohům.

Chrámový komplex se mezi turisty těší velké oblibě. Údajně jde o druhou nejnavštěvovanější egyptskou památku, přičemž prvenství třímají proslulé pyramidy v Gíze. Díky tomu, že byl komplex rozšiřován napříč věky a na jeho výstavbě se podílelo několik desítek faraonů (až ke třicítce), z nichž každý chtěl na stavbě zanechat svůj osobitý rukopis, jde o zcela ojedinělou památku. Chrámů zasvěcených bohům se pochopitelně v Egyptě nachází více, ale chrámový komplex v Karnaku mezi nimi díky své rozmanité architektuře vyčnívá.

Největší část komplexu je zasvěcena bohu Amun-Re. Tato část zaujme kromě své celkové rozlohy i obřími sochami, které zde můžete zhlédnout. Druhá část je zasvěcena bohyni matce Mut, a kromě několika menších chrámů má své vlastní posvátné jezero. Třetí část komplexu se nese v jménu boha Montu, ale tato část bohužel není volně přístupná veřejnosti.

Kvůli svému historickému a náboženskému významu se chrámový komplex nepřekvapivě objevil i v kulturních dílech. Vidět jsme ho mohli například ve sci-fi akční podívané Transformers: Revenge of the Fallen, dobrodružném snímku The Mummy Returns nebo v mnohem tradičnějším díle, detektivním románu Vražda na Nilu od Agathy Christie. Komplex rovněž hrál roli v řadě počítačových her (tři díly hry Lara Croft, PowerSlave, The Sims 3: World Adventures či Final Fantasy V).

Vzhledem k velikosti komplexu se vyplatí si na jeho návštěvu vyhradit víc než jen jedno odpoledne. Pokud se chcete vydat na cestu do minulosti a plně nasát atmosféru starověkého Egypta, prakticky nenajdete lepšího místa. Nejlepší na komplexu je, že ho plně ocení věřící lidé i zarytí ateisté – pokochat se jeho krásou může každý.